Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Listopad - miesiąc pamięci o zmarłych

1 listopada obchodzimy święto Wszystkich Świętych. Dla Polaków wiąże się ono z modlitwą, odwiedzaniem cmentarzy, zapalaniem zniczy i składaniem kwiatów na grobach swoich bliskich. Początki tego święta w naszym kraju sięgają IV wieku. Papież Grzegorz III w 731 roku przeniósł uroczystość na dzień  z 13 maja na 1 listopada. W Polsce jest to dzień wolny od pracy, dzięki temu Polacy mogę odwiedzać groby bliskich w odległych miejscowosciach. 1 i 2 listopada ( Zaduszki) wiąże się z wieloma tradycjami, które już nie są kultywowane. Dawniej przygotowywano potrawy, które później wraz z wódką były pozostawiane na grobie zmarłego. Wierzono także, że w ten szczególny dzień jakim niewątpliwie jest Dzień Wszystkich Świętych zmarli pragną odwiedzić swoje dotychczasowe miejsce zamieszkania i dlatego pozostawiano drzwi uchylone, także na znak pamięci. Kolejnym interesującym zwyczajem było przyjmowanie bezdomnych, wierzono bowiem, iż umarły przyjął jego postać. Żebrak w podzięce za gościnę zobowiązany był do modlitwy za osobą nieżyjącą. Bardzo istotną tradycją było palenie zniczy. Odbywało się ono w następujący sposób: przez cały rok na mogiłach samobójców i ludzi tragicznie zmarłych gromadzono chrust ? każdy przechodzący obok grobu dokładał gałązkę, a w dzień Wszystkich Świętych wskrzeszano ogień, który wg wierzeń miał moc oczyszczającą i chronił przed złymi mocami. Współcześnie dbamy o groby najbliższych, jednak warto jest czasem przystanąć i zapalić symboliczny znicz nie tylko na grobie rodziny, bliskiego znajomego, ale także osoby obcej, zapomnianej. Takim gestem świadczymy, iż pamięć o nich jest wiecznie żywa. 

Zaduszki to dzień odwiedzania cmentarzy, w którym kluczowym elementem jest zapalanie na mogiłach świateł symbolizujących nieśmiertelność duszy. Od Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny różni fakt, że to pierwsze święto jest uroczystością zbawionych i cieszących się życiem wiecznym, natomiast drugie jest wspomnieniem ludzi, którzy nadal potrzebują oczyszczenia i oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem, odbywając pokutę czyśćcową. By im ?pomóc? składamy ofiary, tzw. Wypominki, by cała wspólnota wiernych modliła się za ich zbawienie. W świątyniach w tym dniu z ambon lub ołtarza wyczytywane są imiona zmarłych wymienionych na kartkach i odmawiane są zwyczajowe modlitwy ku ich czci.

Zwyczaj poświęcania tych dwóch pierwszych dni listopada jest jednym z ważniejszych w naszym kraju. Każdy z nas powinien znaleźć czas na chwilę refleksji, melancholii i zadumy, czy modlitwę. Są one ważniejsze, niż najpiękniejsze kwiaty i znicze, bo świadczą o pamięci i szacunku. 

Aleksandra Lechowska

Kamila Szczepanik

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster