Dzień Ziemi 2011

22 kwietnia obchodziliśmy  Dzień Ziemi. Tego roku święto to było obchodzone podczas Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dzień Ziemi jest międzynarodowym  świętem, którego tradycja sięga konferencji UNESCO w 1969r. John McConnell zapoczątkował tę uroczystość w celu promowania postaw proekologicznych wśród społeczeństwa.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 wraz z nauczycielami, już od wielu lat uczestniczą w tym wydarzeniu, poprzez organizowanie różnych akcji, m.in. zbieranie makulatury, baterii, butelek. Akcje te podsumowuje się  na uroczystym apelu. Rozdanie nagród poprzedza część artystyczna. Tegoroczna składała się z trzech krótkich przedstawień. Podczas pierwszego, młodzież miała szansę zastanowić się nad kondycją naszej planety oraz przykrymi skutkami ludzkiej działalności. zebrani mogli się dowiedzieć, że skórka od banana rozkłada się w rok, zaś niektóre plastikowe butelki nie rozłożą się nigdy. W bardzo prosty sposób przekazano, iż Ziemia jest domem, o który trzeba dbać, troszczyć się. Druga scenka rozgrywała się na sali sądowej. Sędzia Przyroda Polska obiektywnie oceniła postępowanie przedsiębiorcy, wyrzucającego śmieci w lesie. Oczywiście, obecny był również obrońca oskarżonego oraz prokurator. Widzowie mogli prześledzić całą rozprawę, usłyszeć argumenty obu stron. Gimnazjaliści przekonali się, że Ziemię chronioną nie tylko ludzie, ale też i prawo. Ostatnie przedstawienie okazało się największą niespodzianką. Uczniowie zorganizowali mały pokaz mody, na którym prezentowali ekologiczną kolekcję. Ubrania wykonano z różnych materiałów np. reklamówek, folii a nawet ręczników papierowych. Dzięki temu pokazano nastolatkom na jak wiele sposobów można wykorzystać niektóre produkty i wyjaśniono co to jest utylizacja.

Ochrona przyrody i środowiska stają się jednymi z najważniejszych nauk, gdyż stan naszego otoczenia z roku na rok się pogarsza. Coraz więcej gatunków zwierząt wymiera, dlatego musimy nauczyć się jak naprawić nasze błędy oraz nie popełniać nowych

Ada Arciszewska