Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Wielkanoc 2011

Wielkanoc w Kościele Katolickim od  325 roku obchodzimy w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Tego roku niedziela ta wypada 24 kwietnia .  Wielkanoc to uroczystość upamiętniająca śmierć krzyżową oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, poprzedza ją Triduum Paschalne (czyli, Wielki Czwartek, Piątek i Sobota), które przygotowuje nas na ten podniosły moment.

Z tą uroczystością wiąże się wiele tradycji. W Polsce ważnym elementem świąt wielkanocnych jest przygotowywanie kosza z pokarmami, który w Wielką Sobotę wierni przynoszą , by je poświęcić. Nie można zaprzeczyć, że Polacy lubią świętować. Kupujemy mnóstwo rzeczy a witryny sklepowe ze swoimi wystawami i atrakcyjnymi ofertami jeszcze bardziej nas do tego zachęcają. Nie należy jednak skupiać się tylko na tym! Cukrowe baranki, czekoladowe jajeczka, kolorowe króliki, z pewnością kojarzą nam się z Wielkanocą, lecz nie są najważniejsze.

 

 

Z roku na rok wkładamy coraz więcej rzeczy do naszych koszyków, często zapominając, co powinno się w nim znaleźć. Święconka musi zawierać: chleb(stanowiący podstawowy pokarm, gwarantujący dobrobyt i pomyślność), jajko(będące dowodem odradzającego się życia oraz zwycięstwa nad śmiercią), sól(życiodajny minerał, dawniej odganiający ciemne moce), wędlina(zapewniająca zdrowie i płodność), ser(symbolizujący przymierze człowieka z siłami natury) oraz ciasto.

 

W niektórych rodzinach kultywowana jest tradycja obchodzenia domu z poświęconymi pokarmami, tuż po powrocie z kościoła. Wierzy się, ze zapewni to rodzinie zdrowie i dobrobyt.

Wielką Niedzielę rozpoczyna poranna msza ? rezurekcja. Procesja rezurekcyjna odbywa się wokół kościoła i jest wyrazem radości z nadejścia Zmartwychwstałego Chrystusa .W procesji niesiona jest figura Chrystusa, Hostia w monstrancji oraz obrazy świętych. Po rezurekcji wierni udają się do domów na uroczyste śniadanie. Rodzinne spotkanie zaczyna się od dzielenia się jajkiem a potem konsumuje się poświęcone produkty. Dawniej przestrzegano tradycji, by w Niedzielę Wielkanocną nic nie gotować. Wszystkie potrawy musiały być przygotowane odpowiednio wcześniej. Tej reguły przestrzegano już w średniowieczu, podając tylko ?zimne? jedzenie.

 

Najbardziej zabawną częścią Wielkanocy jest Śmigus-dyngus czyli polewanie się wodą. Tradycja ta nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia, wiosennym oczyszczaniem z brudu i chorób , ponadto, zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście.

Wielkanoc według wielu jest najważniejszym świętem, podczas którego celebruje się zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Starajmy się więc ten czas jak najlepiej spędzić, razem, z najbliższymi.

 

Wesołych Świąt !

Ada Arciszewska

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster