Światowy Dzień Romów

8 kwietnia 2011 w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 w Jaśle powitano wiosnę na ?cygańską nutę?. Przedszkolaki z miejskich przedszkoli wraz z nauczycielami i uczniami naszego gimnazjum mieli okazję podziwiać występy i muzykę cygańską.

Salę sportową Gimnazjum 1 z okazji Światowego Dnia Romów ozdabiały wystawy prac romskich, portrety i świąteczne dekoracje. Dzieci z przedszkoli miały na sobie tradycyjne, wielobarwne stroje i haftowane romskie chusty. Na uroczystości pojawili się goście z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Wojewódzkiego oraz koordynatorzy projektu, burmistrz miasta Jasła wraz z zastępcą.
   W występach brała udział młodzież romska, która zachwycała tańcem. Dla wszystkich grała kapela romska z Tarnowa, w wykonaniu której można było wysłuchać cygańskiego hymnu.
   Jeden z Romów wygłosił krótki referat dotyczący ich kultury. Angelika Szczerba, uczennica Gimnazjum nr 1 w Jaśle, deklamowała wiersz i zaprezentowała taniec hinduski. Przedstawiono także sztukę teatralną A. Fredry ?Cygan i baba?, która opowiadała o gotowaniu zupy na gwoździu.
   Zorganizowano liczne zabawy dla dzieci, wśród których znalazła się jedna z chustami cygańskimi. Wspólne konkursy pobudziły publiczność do aktywnego udziału i  żywej zabawy. Tańce odbywały się do znanej piosenki ?Jadą wozy kolorowe?. Uczestnikom bardzo przypadły go gustu przygotowane niespodzianki. Dzieci chętnie bawiły się w rytm cygańskiej muzyki, która uświetniała imprezę. Światowy Dzień Romów to wydarzenie nietuzinkowe. Cała sytuacja wzbudziła w najmłodszych odbiorcach pozytywne emocje i zrobiła duże wrażenie. Spotkanie pozwoliło odrobinę przyjrzeć się kulturze romskiej, nie do końca wszystkim znanej. Najmłodsi mogli zetknąć się z zwyczajami przedstawicieli grupy etnicznej, zamieszkującej pobliskie tereny, co pozwoli także na lepsze jej zrozumienie.

Krzysztof Krysa

Kamila Szczepanik