Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Chęć pomagania. Wolontariat

XXI wiek stawia przed nami coraz trudniejsze wyzwania. Zagubieni w gąszczu informacji, komputeryzacji świata i coraz większej anonimowości , tracimy z oczu to, co najważniejsze - drugiego człowieka. Młodzi ludzie coraz częściej odkrywają w sobie potrzebę pomagania w myśl słów Jana Pawła II ,, Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. "

Dobrym sposobem, aby bezinteresownie dać siebie innym, są wolontariaty.Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe wspieranie własną pracą, wybranej przez siebie społecznie pozytywnej inicjatywy. Wolontariusze wspomagają działania, które czynią ten świat lepszym miejscem do życia, zwłaszcza dla najsłabszych i potrzebujących.

Uczennice Gimnazjum nr 1, Oliwia Berkowicz i Natalia Madej,wpadły na pomysł ,by spojrzeć na wolontariat z nieco innej strony, a mianowicie pod kątem pomocy duchowej, wsparcia osoby potrzebującej dobrą radą czy słowem. Młodzi ludzie wiedzą , jak ważna jest obecność kogoś bliskiego w sytuacji, w której potrzebujemy wsparcia, zwłaszcza, że obecnie ciągle mówi się o presji i braku zrozumienia ze strony rówieśników. Jednym z naszych pomysłów było pokazanie innym, że obok nich, jest ktoś, na kim mogą zawsze polegać.

Aby wcielić  plan w życie, potrzebna była pomocy psychologa, z którego udziałem został ułożony test ze specjalnym zestawem pytań, dzięki któremu można zapoznać osoby o podobnych zainteresowanych czy też cechach charakteru.

Następnie korzystając ze znanych  portali społecznościowych i przygotowanych przez zaproszeń, zachęciły nasze koleżanki i kolegów do wzięcia udziału, a co za tym idzie, zaangażowanie się w swego rodzaju wolontariat. Chętni, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, rozwiązywali najpierw przygotowany test, dzięki któremu zostały dobrane do siebie osoby o podobnych charakterach lub problemach.

Na koniec, korzystając z ładnej pogody zostało zrealizowane spotkanie, na którym dobrani uczestnicy mogliby się bliżej poznać.

Każda z osób miała okazje pomóc drugiemu w rozwiązaniu problemu, z którym obecnie się boryka dana osoba, bez względu na to czy było to trudne zadanie z matematyki czy poważniejsze sprawy osobiste.

Oliwia Berkowicz

Natalia Madej

 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster