Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Wiosna wokół nas


 W tym roku zimowa pogoda okazała się bardzo pomyślna dla narciarzy i innych   miłośników  zimowych szaleństw. Jednak 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Mimo że pierwsze promienie słońca wprawiają nas w dobry nastrój, powinniśmy chętnie zabrać się za usuwanie skutków zimy.

 Topniejący śnieg odsłonił chodniki i ulice, a na nich zalegające sól i piach. Mieszkańcy naszego miasta, którzy mają własne posesje, sami starają się dbać o ich uporządkowanie i zagospodarowanie . Niewielu jednak bierze odpowiedzialność za chodniki przylegające do ich gruntów, a jest to obowiązek. Co jednak dzieje się z ulicami należącymi do miasta? Otóż,  firma wynajęta przez władze Jasła do opiekowania się ulicami podczas zimy, teraz zajęła się pracami porządkowymi. 


 Niektórzy ludzie, chcąc usunąć trawę  zalegającą na łąkach i trawnikach przydomowych, wypalają uschniętą roślinność. Nie zdają sobie jednak sprawy, że jest to bardzo szkodliwe dla środowiska oraz niebezpieczne dla mieszkańców, a co najważniejsze  zabrania tego prawo. Jeśli zostanie to udowodnione, uznawane jest jako przestępstwo karane wysoką grzywną. Należy pamiętać też o tym, że może dojść do zgonu od zaczadzenia dymem. Z punktu widzenia ekologicznego wypalanie traw wiąże się z wyginięciem drobnoustrojów warunkujących dobrą właściwość gleby. Wysoka temperatura jest również szkodliwa dla płazów chronionych, zimujących na tych terenach. 

Kiedy miasto zostanie uporządkowane należy także zadbać o jego estetyczny wygląd.? Pani Joanna Pawelec - Inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Jasła zdradziła nam, że już w 2010 roku miasto wysadziło 10 000 cebulek krokusów w 5 kolorach. Teraz możemy je podziwiać na ulicy Kazimierza Wielkiego, 3 Maja, w Parku Miejskim, na rondzie obok JDK oraz na zieleńcu przy rynku. Oprócz tego wykonane będą coroczne prace  porządkowe, tj. przycinanie krzewów i drzew. Warto wspomnieć jakie znaczenie ma to dla tych roślin. Prowadzi do zdrowego i szybszego rozwoju, jednak należy dbać o nie od początku wzrostu. W tym roku zasadzone zostaną dwa rzuty roślin, które ukwieca miasto , a jeżeli fundusze na to pozwolą dosadzi się kolejną serię kwiatów. Przystąpiono już do obsadzania rabatek, w których znajdą się bratki. Prace powinny zostać zakończone do połowy kwietnia. Drugi rzut ukwiecania będzie składał się z roślin tj. szałwia lśniąca, aksamitka, pelargonia bluszczolistna, werbena, zielistka, begonia, scewola, kocanka, sunpatiens, wilczomlecz. Ciekawostka jest, że kwiatami, które najlepiej znoszą warunki miejskie są aksamitki i begonie wieczniekwitnące, występujące w różnych kolorach. Powstaną także nowe zieleńce, np. przy ulicy 3 Maja k. kościoła oo. Franciszkanów i po prawej stronie ulicy Kazimierza Wielkiego. Na latarniach zawisną kosze z pelargoniami bluszczolistnymi, głównie w odcieniach czerwieni.   Co roku również organizowany jest konkurs na najpiękniejszy balkon i ogródek. Mieszkańcy, którzy biorą w nim udział przyczyniają się do pięknego i estetycznego wizerunku miasta , a także  mogą wygrać cenne nagrody. 

 Wiosna wpływa także na poprawę samopoczucia. Ludzie stają się radośniejsi, bardziej otwarci, cieszą się dobrą pogodą. Cały świat budzi się do życia.  Na ulicach królują różnobarwne kolory, a to dowód, że wiosna na dobre zawitała do Jasła.


Dominika Pasterczyk
Oktawia Sepioł

zdjęcia Katarzyna Machowicz

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster