Młodzi matematycy w Warszawie

Już po raz czwarty, końcem marca,  laureaci Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa ze szkół podstawowych i gimnazjów uczestniczyli w  czterodniowej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu Szkoła Młodych Matematyków. Organizatorem Szkoły było Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle, zaś fundatorem wycieczki Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w Warszawie oraz Burmistrz Miasta Jasła. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali koszulki i czapeczki z logo firmowym PGNiG ufundowane przez Gazownię Jasielską.

Tegoroczna Szkoła Młodych Matematyków zorganizowana została w Warszawie. Jej zadaniem było rozwijanie zainteresowań matematyką i przedmiotami ścisłymi, kształcenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy do rozwiązywania problemów, poznawanie historii ojczystej i dziedzictwa narodowego, kształtowanie umiejętności pracy w grupie i właściwych zachowań w różnych sytuacjach oraz promocja naszego miasta i powiatu.

Młodzi matematycy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego  i  Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Odwiedzili kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Oglądali  pomnik Adama Mickiewicza, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz Pałac Prezydencki. Zwiedzili również kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Na placu Józefa Piłsudskiego obejrzeli zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Następnego dnia  zwiedzili gmach Telewizji Polskiej, gdzie zobaczyli studia, w których nagrywa się programy telewizyjne. Największą atrakcją dla uczestników wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mieli tutaj możliwość oglądania  i uruchamiania interaktywnych eksponatów. Samodzielnie przeprowadzali doświadczenia i obserwowali różne zjawiska.

Po dużej dawce nauki odpoczywali w ogrodach Letniej Rezydencji Królewskiej. Spacer zakończyli pod Belwederem ? siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wieczorem młodzi matematycy obejrzeli film wyświetlany w systemie 5D  pt. Podróż do wnętrza Ziemi oparty na powieści Juliusza Verne'a.

Trzeciego dnia młodzież zwiedzała Sejm, gdzie  obejrzała Salę Kolumnową, salę posiedzeń senatu i salę posiedzeń Sejmu. Poznała też historię i rolę Parlamentu. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Zamek Królewski. Zobaczyli Salę Wielką, Salę Rycerską, Pokój Marmurowy, Salę Tronową, apartamenty królewskie i sale sejmowe. Podziwiali piękne arrasy, portrety polskich monarchów, rzeźby i posągi a także  piękne plafony, a następnie młodzi matematycy udali się do Szkoły Głównej Handlowej, gdzie spotkali się z pracownikiem uczelni dr Albertem Tomaszewskim i wysłuchali jego wykładu nt. Finanse dla sprytnych. Podczas wykładu  poznali historię pieniądza oraz sposoby jego pomnażania poprzez  oszczędzanie, inwestycje i spekulacje. Atrakcją dla młodzieży był przejazd metrem do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego podziwiała piękną panoramę Warszawy.

Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki spotkali się z przedstawicielami Fundacji PGNiG i zwiedzili Muzeum Gazownictwa w Warszawie  mieszczącym się w budynku poprodukcyjnym. Odwiedzili też kompleks handlowo ? rekreacyjny Złote Tarasy, gdzie mogli kupić pamiątki i drobne upominki.

W ramach Szkoły Młodych Matematyków młodzież uczestniczyła w konkursach matematycznych w poszczególnych grupach wiekowych, rozwiązywała testy o Warszawie i jej historii, a także quizy o życiu i działalności Hugona Steinhausa, Mikołaja Kopernika i Ignacego Łukasiewicza. Wykonywała również plakaty z zakresu profilaktyki uzależnień oraz foldery promujące Szkołę Młodych Matematyków. Wszystkie konkursy kończyły się podsumowaniem oraz rozdaniem dyplomów i cennych  nagród rzeczowych. W ramach zajęć integracyjnych odbył się wieczorek zapoznawczy połączony z wyborem Miss i Mistera Młodych Matematyków.

Uczestnictwo w Szkole Młodych Matematyków było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Na kartach Kroniki Szkoły Młodych Matematyków  uczniowie wyrazili swą wdzięczność i podziękowania dla fundatorów, a także nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia.

zobacz galerięSzkoła Młodych Matematyków 2011