Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Jasełka 2010

Jasełka, jasełka zielona jodełka,

światełkami błyska, a przed nią kołyska.

W kołysce Pan Jezus właśnie się narodził,

Będzie kochał ludzi , wśród nich żył i chodził22 grudnia tuż przed świętami Bożego Narodzenia cała społeczność szkolna miała okazję uczestniczyć w uroczystych apelach wigilijnych. Tradycją naszej szkoły są Jasełka odgrywane przez uczniów.Za twórcę tych przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu. Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Stare teksty jasełkowe, najczęściej mówione gwarą, są anonimowe. Dzisiaj bardzo często są przerabiane i wplątywane są do nich wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń.Wówczas pierwotna, wyłącznie religijna treść, została obudowana wieloma elementami wtórnymi, przeważnie komicznymi, stając się często ?pobożną komedią?. Tegoroczne przedstawienie jasełkowe w naszej szkole mogliśmy oglądać za przyczyną uczniów. z klas 2e, 2d i 2b.Po jasełkach przyszedł czas na kolędowanie. Z pięknymi życzeniami przyszli Kolędnicy. Poprzebierani uczniowie i uczennice składali wszystkim staropolskie życzenia.W tradycji polskiej przebierańcy, którzy chodzili po wsiach od domu do domu z życzeniami pomyślności w Nowym Roku. Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli pasterze, Trzej Królowie, Dziad i Baba. Oprócz życzeń kolędników wszyscy mogli wysłuchać pięknych kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego i zespołu wokalnego.
 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster