Gimnazjum nr 1 w Jaśle

III Finał projektu naukowego ,,Feniks"

7 czerwca br. w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się III finał projektu naukowego ,,Feniks". Celem projektu jest rozbudzenie wśród młodych ludzi pasji naukowych i zainteresowanie naukami ścisłymi. Do Rzeszowa przyjechało 56 drużyn z gimnazjów województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowali: Bartosz Pawlik, Michał Wójcik i Krystian Ziaja. Opiekunem naukowym chłopców była p. Małgorzata Trznadel, która koordynuje projekt ,,Feniks" w szkole od samych początków jego istnienia.

Uczniowie cały rok pracują na kółkach naukowych, by móc pochwalić się efektami pracy przed jury konkursowym. Cały projekt realizowany jest z funduszy unijnych przez konsorcjum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego w Kielcach i Uniwersytetu Rzeszowskiego.Nasza drużyna pokazała jak wyznaczyć prędkość pocisku wystrzelonego z wiatrówki. Użyli do tego dwóch obracających się tarczy, silniczka z drukarki komputerowej i pudła tekturowego jako kulołapu. Swoje doświadczenie pokazali na scenie auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.Całość zilustrowali filmem nagranym podczas wykonywania projektu w szkole. ich prezentacja otrzymała największe uznanie publiczności i jury, co zaowocowało pierwszym miejscem. Serdecznie gratulujemy uczniom i opiekunowi.

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster