Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Postanowienia noworoczne

Dlaczego ludzie nie realizują swoich postanowień noworocznych ?

Chyba każdy z nas co roku, w grudniu robi postanowienia noworoczne. Stawiamy sobie ambitne cele, przede wszystkim dotyczące zdrowia. Lepsze samopoczucie, zgrabna, wysportowana sylwetka. To będzie Twój rok. Rok zmian. Przecież sobie to obiecałeś! Ale nie jest… Zaledwie 8% ludzi realizuje swoje postanowienia noworoczne. Większość z nas już pod koniec stycznia wraca do „starych” nawyków. Kolejny noworoczny plan legł w gruzach. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele. Brak motywacji, brak czasu, zbyt duże wyzwanie. Istnieją naukowe dowody, które mówią, że aby osiągnąć swój cel należy zacząć od małych kroków, które bez problemu możesz wprowadzić do codziennego życia.

Efekty nie pojawią się od razu

Jeżeli Twój cel jest ambitny i trudny dla Ciebie, to na satysfakcjonujące Cię wyniki będziesz musiał poczekać. Uwiadom sobie tę prostą prawdę i ją zaakceptuj. Nie masz innego wyjścia jeżeli chcesz osiągnąć te najtrudniejsze i najbardziej satysfakcjonujące cele.

Wszystkie cele wykonujesz jednocześnie

To jest chyba najgorsze, co można sobie zrobić. Nikt nie jest w stanie zacząć robić kilka nowych i różnych rzeczy na raz! Nikt! Będziesz chodził wiecznie sfrustrowany i zmęczony. Jeżeli chcesz czymś zająć się na poważnie, to na samym początku zajmuj się tylko jedną

rzeczą. Wtedy będziesz maksymalnie skoncentrowany na tym co masz zrobić i znacznie łatwiej przyjdzie Ci z tym działanie. Jak już wprowadzisz tą jedną rzecz do swojego życia możesz zająć się kolejną. Nie zaczynaj wszystkiego od razu. Podziel najpierw cele na priorytety

i te z wyższym priorytetem wprowadzaj do swojego życia jako pierwsze.

Ciągle wszystko odkładasz na później

Od jutra zacznę ćwiczyć, za tydzień zacznę się uczyć do egzaminu, później napiszę i odrobię zadanie domowe. Każdy z nas ma takiego wewnętrznego lenia, który każe nam przekładać wszystko na później. No dobrze, to co więc trzeba zrobić by przestać wszystko odkładać na potem?   Musisz oszukać samego siebie, że tylko zaczniesz! Oszukuj siebie, że tylko założysz buty do biegania. Potem, że tylko sprawdzisz jaka jest pogoda na zewnątrz. Jak już będziesz na dworze to, że przebiegniesz tylko parę merów. Ani się obejrzysz, a będziesz już biegał kilometry. To wydaje się głupie, ale działa. Serio!

Co roku realizujesz te same postanowienia

Musisz naprawdę chcieć zrealizować dany cel. Jeżeli Ty nie czujesz prawdziwej motywacji i wypisujesz sobie takie same cele przez kilka lat, to w tym roku przestań i wykreśl ten cel z tegorocznej listy postanowień. Skup się na realizacji innych celów, które są dla Ciebie ważniejsze. To, że teraz odpuścisz ten cel nie znaczy wcale, że nie możesz się za niego zabrać w przyszłości.

Realizujesz nie swoje cele

To wcale nie tak rzadko spotykane jak się Tobie wydaje. A nawet to dosyć częste zjawisko. Zdarza się, że realizujesz cele, które uznałeś za swoje, a tak naprawdę są celem mówiąc ogólnie społeczeństwa. Cel, który zaplanowałeś może być wynikiem presji jaką na Tobie wywierają inni. To Ty chcesz mieć lepsze oceny. Pomyśl, czy te cele które wypisałeś to na pewno są Twoje cele. Jeśli nie to możesz je od razu wykreślić. Nie będziesz miał odpowiedniej motywacji do pracy nad nimi.

 

Zuzanna Mazur i Faustyna Polar kl. 3 c

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster