Gimnazjum nr 1 w Jaśle

11. Listopada – odzyskanie przez Polskę niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) to święto państwowe, w którym Polacy świętują aby upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów austriackich, pruskich i rosyjskich. W tym roku świętujemy obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak współcześnie Polacy obchodzą to święto?

Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. 11 listopada obchodzone jest w całej Polsce. Praktycznie każde miasto na własny sposób celebruje odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać różne defilady historyczne. Dzień Niepodległości świętujemy także w sposób aktywny - 11 listopada odbywają się różne imprezy sportowe, m.in. Bieg Niepodległości. Uczestnicy tego wydarzenia mają do pokonania 10 km, a bieg rusza punktualnie o godzinie 11:11.

A młodzież?

Pewnie młodzież pomaga w organizacji różnych koncertów i parad z okazji 11 listopada, biorą w nich czynny udział. Lecz na pewno wiele młodych ludzi nie traktuje tego ważnego dla polaków święta poważnie. Spędza go przed komputerem, telewizorem lub innymi współczesnymi zjadaczami czasu. Nie zdają sobie sprawy z tego co się wydarzyło 99 lat temu i jaki to ma wpływ na nasze współczesne życie, na to kim jesteśmy, gdzie żyjemy. A jesteśmy Polakami i żyjemy w Polsce.

Droga młodzieży, może za rok to święto będzie dla ciebie wyjątkowym i w sposób szczególny upamiętnisz, już wówczas 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, i tego Ci życzymy.

Faustyna Polar i Zuzanna Mazur 3c

Uroczysta Akademia - galeria zdjęć

zdjęcia Kamila Gajda


 

 

 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster