Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Patron

 

Od 2004 roku Gimnazjum nr 1 w Jaśle nosi imię św. Jadwigi Królowej

 

,, Pokaż nam drogę do bratnich dusz ludu,

Gdzie chaty ciemne, gdzie mroczne poddasza.

Daj czołom naszym najświętszy chrzest trudu

I tęczą Twego opromień je cudu

Królowo nasza!"

Jadwiga przyszła na świat 18 lutego 1374 roku. Jej rodzicami byli Ludwik Andegaweński - król Węgier i Polski oraz bośniacka księżniczna Elżbieta. Młodej królewnie zapewniono staranne wykształcenie. Czteroletnia Jadwiga zaręczona była z ośmioletnim Wilhelmem Habsburgiem, jednak dla dobra Polski i chrześcijaństwa  oddała rękę litewskiemu księciu Jagielle, który stał się jednym z najwybitniejszych polskich władców. W 1386 roku Jagiełło przyjął chrzest (przybierając imię Władysław) i ożenił się z królową Jadwigą, po czym został koronowany na króla Polski. Polska i Litwa zawarły unię w Krewie, która połączyła wrogie dotąd kraje wobec niebezpieczeństwa ze strony Krzyżaków. 

Jadwiga aktywnie uczestniczyła w życiu politycznym. Dużo uwagi poświęcała także ubogim. Hojną ręką obdarowywała kościoły i zakony. Dzięki jej usilnym zabiegom papież Bonifacy IX zgodził się na utworzenie na Akademii Krakowskiej prestiżowego WydziałuTeologicznego.

W 1399 roku Jadwiga powiła córkę, której nadano imię Elżbieta Bonifacja. Niestety dziecko żyło tylko 3 dni. Wkrótce potem zmarła też Królowa. Rok po jej śmierci  - na mocy testamentu - odnowiono podupadłą Akademię Krakowską, nazwaną potem na cześć królewskiej pary Uniwersytetem Jagiellońskim. Jadwiga dała się poznać jako królowa dobra, łagodna i wyczulona na potrzeby poddanych. Słynęła także z mądrości i głębokiej religijności.Żegnano Jadwigę jak świętą i przez wieki za taką ją uznawano, jednak na oficjalną beatyfikacją  przyszło czekać aż 588 lat! 8 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał jej kanonizacji. Relikwie św. Jadwigi Królowej znajdują się na Wawelu w ołtarzu Ukrzyżowania pod Cudownym Czarnym Krzyżem.

 

,, Na grób Twój pójdziem i na miejsce Boże

Z którego dzwon dziś chwałę Twą ogłasza.

O, zapal w sercach naszych nowe zorze.

O, daj nam światło, co moc starą zmoże

Królowo nasza!"

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster