XIV Powiatowy Konkurs Ekologiczny 2012/2013- wyniki

8 maja 2013r. o godzinie 10.00 w Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle  rozpoczął się XIV Powiatowy Konkurs Ekologiczny  ,,Czyste Środowisko-Czyste Powietrze a selektywna zbiórka odpadów?.
Celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy o środowisku i jego zagrożeniach,  kształtowanie odpowiedzialnych  postaw wobec postępującej degradacji środowiska, uświadomienie konieczności działań na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego,  kształtowanie praktycznych umiejętności segregacji odpadów.
 W konkursie wzięło udział siedem 2-osobowych drużyn reprezentujących gimnazja: Gimnazjum w Brzyskach, Gimnazjum w Cieklinie, Gimnazjum w Kątach, Gimnazjum w Łubnie Szlacheckim, Gimnazjum w Nowym Żmigrodzie, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Zmagania drużyn przebiegały w II etapach. W pierwszym etapie-pisemnym uczniowie rozwiązywali test, krzyżówkę, rozpoznawali porosty jako biowskaźniki zanieczyszczeń powietrza, rozpoznawali symbole ekologiczne, przypisywali im odpowiednie znaczenie, dopasowywali nazwy związków chemicznych-zanieczyszczeń powietrza do ich charakterystyki. W drugim etapie-ustnym uczniowie odpowiadali na trzy wylosowane przez siebie pytania. Pracy komisji konkursowej przewodniczyła Pani mgr Halina Gorczyca, przedstawiciel Urzędu Miasta Jasła. Mimo trudnej problematyki konkursu młodzież prezentowała w obu etapach wysoki poziom wiedzy ekologicznej, dojrzałość myślenia, co sprawiło, że rywalizacja była bardzo wyrównana i na wysokim poziomie.

Wszyscy uczestniczący w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy, wartościowe albumy, opiekunom zaś wręczono podziękowania za dodatkową pracę z młodzieżą oraz albumy o tematyce przyrodniczej. Każda szkoła otrzymała dyplom. Nagrody dla młodzieży i opiekunów sponsorował Urząd Miasta Jasła. Pozostałe fundusze konieczne do przeprowadzenia konkursu zapewnił organizator.
MiejsceSzkołaSkład drużyny
IGimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w JaśleZofiaKazanecka                      Piotr Dunaj
II Gimnazjum w BrzyskachWeronika Kopera       Patryk Szynal
II Zespół Szkół i Gimnazjum w Łubnie SzlacheckimPaweł Sajdak                  Daniel Stryczniewicz