Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Zadania 2011

ROK 2011

Zad.1.  Ojciec wraz z córką Asią i synem Wojtkiem złożyli się na prezent urodzinowy dla mamy. Tato dał połowę tego, co dały dzieci, i jeszcze 13 zł;  Asia  dała trzecią część tego, co  dał  tato i Wojtek, i jeszcze 13 zł; Wojtek dał czwartą część tego, co dał tato i Asia, i dołożył również 13 zł.  Ile kosztował prezent?

Zad.2.  Podaj miary kątów pięciokąta, wiedząc, że przekątne wychodzące z pewnego jego wierzchołka  dzielą go na dwa trójkąty równoboczne i jeden trójkąt prostokątny równoramienny.

Zad.3.  Beczka ma pojemność 67,2 litra, dzbanek ? 1,6 litra, a kubek ma pojemność 5 razy mniejszą niż dzbanek. Napełnienie dzbanka wodą z kranu trwa 20 s, pokonanie drogi od kranu do beczki trwa 10 s i tyle samo trwa powrót do kranu. Wylewanie wody z dzbanka
trwa 5 s.
a) Ile minut trwa napełnienie beczki wodą za pomocą dzbanka?
b) Ile czasu zajęłoby napełnienie beczki wodą za pomocą kubka?
(Dojście do beczki i powrót do kranu z kubkiem trwa tyle samo, co z dzbankiem, zaś napełnianie kubka i wylewanie wody z kubka trwa proporcjonalnie mniej).

Czas w obu przypadkach liczymy od napełniania naczynia wodą z kranu do napełnienia beczki.

Zad.4.  Dwa zwierzątka, żółw i jeż, wyruszyły jednocześnie z tego samego miejsca
w kierunku rzeki oddalonej o 1,2 km. Żółw poruszał się ze stałą prędkością 12 m/min.
Jeż zaś, idąc z prędkością 20 m/min, doszedł do rzeki i postanowił zaczekać na żółwia. Jednak po 8 minutach, zniecierpliwiony, wyruszył  z powrotem by go spotkać.
Po ilu minutach spotka się z żółwiem i w jakiej odległości od rzeki?

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster