,, To warto przeczytać " - wyniki konkursu

W listopadzie zakończyła się akcja czytelnicza ,,To warto przeczytać" , która była połączona z konkursem na najciekawszą recenzję książki dla młodzieży. Uczniowie naszej szkoły mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeczytanych książek oraz wygrać ciekawe nagrody.

Prace podlegały ocenie według następujących kryteriów: zgodność pracy z tematem, dostosowanie proponowanej książki młodzieżowej do wieku recenzenta, podanie podstawowych informacji o książce i twór4cy, przedstawienie problematyki utworu, poprawność i spójność językowa, poprawność ortograficzna i interpunkcyjna, poprawność pracy pod względem merytorycznym, funkcjonalność stylu ( styl odpowiedni do formy wypowiedzi)

Wyniki konkursu:

I miejsce Mateusz Uliasz

II miejsce Małgorzata Bugała

III miejsce Paulina Górniak

Wyróżnienia: Marek Patrzałek,Klaudia Jurczyk

Gratulujemy.

Poniżej prezentujemy recenzję napisasną przez Mateusza Uliasza - ucznia klasy ID

LILIAN JACKSON BRAUN ,,KOT, KTÓRY CZYTAŁ WSPAK”

Będąc w szkolnej bibliotece spośród wielu książek wybrałem właśnie tą, nie tylko gdyż polecił mi ją kuzyn, jak również dlatego, że lubię książki o zwierzętach.  Dowiedziałem się, że jest to kryminał opowiadający o przygodach dziennikarza Qwillerana i jego kotów. Razem rozwiązują oni kryminalne zagadki i przeżywają wiele zabawnych przygód.

Autorem tej książki jest amerykańska powieściopisarka Lilian Jackson Braun. Była ona dziennikarką w amerykańskiej gazecie Derry News . Uwielbiała koty syjamskie, które opisała na kartach 30 tomowej serii ,,Kot, który…’’. Swoją młodość poświeciła pracy dziennikarskiej. Pisać kryminały zaczęła w wieku 65 lat. Zmarła w 2011 roku w wieku 98 lat. Książkę na język polski przełożył Stanisław Kroczyński.

Główni bohaterowie to dziennikarz Jim Qwilleran pracujący w redakcji pisma Daily Fluxion i jego kot syjamski  Koko. Akcja książki rozgrywa się w mieście Pickax. Dziennikarz w swojej pracy natrafiał na różne przestępstwa, które wyjaśniał. W czasie wykonywania swych zajęć towarzyszyła mu jego urocza kotka Yum Yum motywując Koko do pracy. Znajdziemy tam również interesujące wątki kryminalne. Akcja toczy się wokół nowej pracy bohatera, ale przede wszystkim, odkrywają się jego zainteresowania kryminalne i talent detektywistyczny. Chociaż w redakcji przydzielono mu dział kultury i sztuki nie przeszkadzało mu to w jego detektywistycznej działalności.

Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Kryminalne przygody kota są ciekawe i trzymają w napięciu, aż do ostatniego rozdziału. Najbardziej spodobała mi się historia opowiadająca o tym jak przyjaciel Qwillerana - Arch zajmował się kotem jednego z krytyków sztuki pod jego nieobecność. Było tam wiele śmiesznych fragmentów, ponieważ kot miał większe wymagania niż Archowi i Qwilleranowi się wydawało. Nie jadał on tego co inne koty, opiekunowie przygotowywali mu wykwintne potrawy z najlepszych mięs i przypraw.

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, ponieważ zawiera nie tylko zabawne przygody kotów, ale jest to przede wszystkim doskonała lektura dla fanów kryminalnych historii.
Autorka w doskonały sposób przedstawiła więź między człowiekiem,
a zwierzęciem.

Według mnie do najciekawszych fragmentów, dla których warto przeczytać tą książkę należą:
,,- Mój kot bardzo lubi sok z winogron, szczególnie biały. I tylko najlepszej marki. Jest znawcą.” powiedział krytyk o swoim kocie

,,Na szczycie szafy Koko przybrał władczą pozę i przysłuchiwał się rozmowie Qwillerana z krytykiem.(…)-Mój kot stosuje łatwy do opanowania kod. Drapie przedmioty by zwrócić na siebie uwagę, węszy gdy jest podejrzliwy, a by pokazać dezaprobatę pokazuje zęby.
-Chciałbym to zobaczyć- powiedział krytyk.
  -W jaki sposób kot pomógł rozwiązać sprawę morderstwa w galerii sztuki?
-Czy Qwilleran dostanie na stałe posadę dziennikarza Daily Fluxion?
-Co będzie gdy, szef dowie się o detektywistycznej działalności swojego podwładnego?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w książce L.J. Braun ,,Kot, który czytał wspak”

Zachęcam do jej przeczytania!

Mateusz Uliasz