Dzien bez Komputera. Z@grożenia w Sieci.

3 maja obchodziliśmy Dzień bez Komputera. Z tej okazji biblioteka szkolna przeprowadziła akcję przypominającą, w jaki sposób być świadomym internautą. Od 27 kwietnia do 4 maja w bibliotece rozdawane były ulotki informujące o bezpieczeństwie w sieci, prezentowano artykuły dotyczące cyberprzemocy oraz prowadzono rozmowy dydaktyczne na temat bezpieczeństwie w wirtualnym świecie.

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że coraz częściej młodzież ma styczność z cyberprzemocą.  Dla uczniów przypadkowy kontakt w Internecie z treściami przemocowymi może być zaskoczeniem, a nawet wywoływać szok. Ważnym jest , by najmłodsi nauczyli się reagować i wiedzieli, gdzie szukać przemocy. Musimy uwrażliwić młodzież również na to, by nie stawali się mimowolnymi sprawcami przemowy w świecie wirtualnym. Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Wrzucony do sieci film dokumentujący np. niezdarne zachowanie, opatrzony komentarzami nieznajomych osób, eskalacja złośliwości wobec prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi film widzieli, nieudane próby usunięcia go z sieci, świadomość, że film jest oglądany przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić poczucie bezradności, gniewu, złości i frustracji.
Charakterystyczną cechą cyberprzemocy, wyróżniającą ją od przemocy tradycyjnej, jest jej ciągłość trwania. Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na szkolne życie.Dziecko w takiej sytuacji żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Często również czuje się osamotnione.

Reagujmy i uczmy pozytywnych zachowań.