Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Październik miesiacem Bibliotek Szkolnych

 


 

Październik jest Międzynarodowym Dniem Bibliotek Szkolnych . Biblioteki szkolne pełnią funkcje  kształcąco – wychowawcze, opiekuńczo – wychowawcze oraz kulturalno rekreacyjne. Nauczyciele - bibliotekarze prowadzą działalność informacyjną, współdziałają z wychowawcami w realizacji celów, dostarczają materiałów bibliotecznych niezbędnych w procesie dydaktycznym , a także włączają się w życie kulturalne szkoły.  Patronem bibliotekarzy jest św. Hieronim ze Strydonu. Najstarsza znana nam biblioteka, pochodząca z VII w. p.n.e., została odkryta w Niniwie, w pałacu asyryjskiego króla Assurbanipala. A czym różniły się starożytne biblioteki od tych dzisiejszych? W starożytności, w bibliotece znajdowały się również pokoje muzyczne, sale do gier w kości a także łaźnie. W dzisiejszych bibliotekach, poza mnóstwem regałów możemy spodziewać się także stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Ciekawostką jest, iż mieszkańcy angielskiej miejscowości Westbury-sub-Mendip postanowili sami założyć bibliotekę i umieścili ją w…budce telefonicznej! Ciekawostką może być również fakt, iż dwie biblioteki na  Uniwersytecie Cornella w Ithace (USA) zdecydowały się rozłożyć w swoim holu naturalny trawnik. Wszystko po to, aby złagodzić stres, jaki przeżywają studenci w trakcie sesji egzaminacyjnej.

 Największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, gromadzi ponad 29 milionów książek, 4,8 milionów map i atlasów oraz 500 tysięcy filmów, wszystko to w ponad 460 językach. Całość zajmuje 856 km półek. Zatrudnia ona aż 5 tysięcy pracowników. W owej bibliotece możemy zobaczyć wiele ciekawych okazów, np. najmniejszą książkę świata („Old King Cole”), pierwszą książkę wydaną w Stanach Zjednoczonych („The Bay Psalm Book”), a także kolekcję kieszonkowych globusów.

Chińska Biblioteka Narodowa jest największą w całej Azji, znajduje się w Pekinie. Jej budynek został zaprojektowany w kształcie książki. Przetrzymuje ona największą światową kolekcję chińskiej literatury, co ciekawe drobna część kolekcji zapisana jest na żółwich skorupach.
Biblioteka Brytyjska w Londynie to biblioteka otrzymująca kopię każdej książki opublikowanej w kraju. Posiada kolekcję cyfrowych zapisów a także tekstów wyrytych na kamieniach. Jeżeli chodzi o same książki to ma ich około 14 milionów z dużą ilością datowanych woluminów nawet na 2000 lat przed Chrystusem. Biblioteka bardzo szybko się rozrasta, gdyż dodaje średnio około 3 milionów pozycji w skali roku.

Warto zaznaczyć, ze biblioteki szkolne i uniwersyteckie to nie tylko skarbnice wiedzy, ale także miejsca gdzie można się wyciszyć i spędzić czas z dala od zgiełku szkolnych korytarzy.

Maja Rusek, Julita Kędra 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster