Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy

„Nie czytamy, bo nam się nie chce…, nie mamy czasu…, książki za drogie…, książek za dużo i nie wiadomo, co wybrać. Nie czytamy, bo nie lubimy…, oczy nas bolą…, to nudne zajęcie i lepiej włączyć telewizor. Tekst się nie rusza…, nie wydaje dźwięków i nie strzela. W domu jest tylko książka kucharska rozdawana bezpłatnie w hipermarkecie. Do biblioteki nie chodzimy, bo tam kurz i niekończące się regały. Obok nas nie ma biblioteki, bo…

Jak wygląda czytelnictwo w Polsce?

Aż 63% badanych nie przeczytało w ciągu ostatniego roku ani jednej książki. 16% - nie przypomina sobie, żeby czytało książkę, gazetę, czasopismo, czy nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Na przestrzeni ostatnich 3 lat czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na tym samym niskim poziomie, oscylując wokół 37-41 % czytających. Rozwój czytelnictwa w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort prowadzi szereg działań, aby zainicjować pozytywny trend w tym obszarze. Jednym z jego elementów jest Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który ma zagwarantować możliwie jak najszerszy, wygodny i bezpłatny dostęp do książek poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego.

 


 

Jak wypadamy na tle Europy?

Prowadzone badania wykazują, że w ostatnich latach w Szwecji aż 90% osób przeczytało przynajmniej jedną książkę, w Holandii – 86%, a w Polsce - tylko 56%. To poziom Bułgarii i Rumunii. Gorzej wypadają tylko Grecja i Portugalia.  Najlepszym więc wzorcem jest Szwecja i Dania. Programy rozwoju czytelnictwa są tam oparte głównie na wspieraniu bibliotek, czyli zapewnienie bezpłatnego dostępu do książki. Kluczem do sukcesu skandynawskich bibliotek jest też ich stale aktualizowany, dostosowany do zainteresowań lokalnych społeczności katalog książek oraz dogodna lokalizacja placówek.

Książka czy gazeta?

Okazuje się, że i z tym jest problem. Z ankiet prowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że 48 % respondentów stroni od druku w ogóle, a jedyne, po co sięgają, to program telewizyjny, czy pojedyncze artykuły. Nie lubią czytać i jeśli nie muszą, to tego nie robią wcale.

Co najczęściej czytają Polacy?

Osoby czytające najchętniej sięgają po kryminały (59%), literaturę piękną (49%), prozę (48%), fantastykę (42%) – wynika z raportu „Pokaż jak czytasz”. Romanse i książki o tematyce kulinarnej częściej wybierane są przez kobiety, natomiast wśród mężczyzn większą popularnością cieszą się książki o tematyce historycznej. Młodsze pokolenie chętniej czytuje fantastykę, komiksy oraz literaturę młodzieżową.

Dlaczego mało czytamy?

Internet jest dzisiaj dla większości głównym źródłem wiedzy. Informacje zdobywane w nim są krótkie, niewymagające długiego czytania i bardzo przystępne. Znacznie szybciej coś wygooglujemy niż znajdziemy na kartach książki. Powodem spadku sprzedaży książek, są także ich zastraszające ceny. Mało kto w dzisiejszych, trudnych czasach może sobie pozwolić na zakup kilku tomów w księgarni. Książki stały się towarem ekskluzywnym, nie dla wszystkich dostępnym. Może więc najwyższa pora na odkurzenie regałów w bibliotekach, przypomnienie, że takie miejsca istnieją. Promowanie wypożyczania książek i czytania bez obciążeń finansowych.

Brak mody na czytanie?

W dzisiejszych czasach nie ma konieczności wykazywania się oczytaniem. Nikt nie wstydzi się przyznać do tego, że nie czyta.

PAMIĘTAJ!

· Książka, to okno na świat,

to promień słońca, który rozświeca ciemne noce,

to najlepszy doradca we wszystkich sprawach. /Stanisław Lem/

· Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa

z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów. /Kartezjusz/

· Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy. /Cyceron/

· Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni. /chińskie przysłowie/

Zuzanna Mazur i Faustyna Polar kl. 3 c

 


 

 
© 2009 Gimnazjum nr 1 w Jaśle
Webmaster